Alacaatlı Mh. Dükkan Alacaatlı No:1-2 Çankaya Ankara
24 Saat Açık
Westvet Hayvan HastanesiMenü

Kediler, Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma

Kediler, Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma

Kediler ve Köpeklerde Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma, kediler ve köpeklerde üreme yeteneğinin cerrahi olarak ortadan kaldırılması işlemidir. Hem erkek hem de dişi hayvanlarda uygulanabilir. Kısırlaştırmanın birçok faydası vardır, bunlardan bazıları şunlardır:

  • İstenmeyen gebelikleri önler.
  • Bazı sağlık risklerini azaltır. Dişi hayvanlarda meme kanseri ve pyometra riskini, erkek hayvanlarda prostat kanseri ve testis kanseri riskini azaltır.
  • Davranış problemlerini azaltır. Saldırganlık, koku bırakma, evden kaçma gibi istenmeyen davranışları azaltabilir.

Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma Nedir?

Kediler ve köpekler, belirli bir yaşa ulaştıktan sonra her 6-8 ayda bir kızgınlık dönemine girerler. Kızgınlık döneminde dişi hayvanlar kanlı akıntı, huzursuzluk, erkek hayvanlara ilgi gösterme gibi belirtiler gösterirler.

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma işleminin yapılıp yapılamayacağı veteriner hekimler arasında tartışmalıdır. Bazı veteriner hekimler, kızgınlık döneminin bitmesini beklerken, bazı veteriner hekimler bu dönemde de operasyonun yapılabileceğini savunur.

Westvet Hayvan hastanesi olarak deneyimlerimize ve bilimsel araştırmalar ışığındaki düşüncelerimiz şunlardır;

  • Kedilerde kızgınlık sırasında kısırlaştırma operasyonunun yapılmasında bir sakınca yoktur. Kızgınlık sırasında yumurtalık aktivitesinin fazla olmasından dolayı yumurtalığı besleyen damarların daha büyük olması deneyimli uzman hekimlerimiz ve ekipmanlarımız ile riski arttırmamaktadır.
  • Köpeklerde kızgınlık sırasında kısırlaştırma operasyonunun yapılması hormonal açıdan problemler yaratması nedeniyler hekimlerimiz tarafından tavsiye edilmemektedir. Uygun kısırlaştırma zamanı ilk kızgınlıktan önce olmakla birlikte eğer bu sürede kısırlaştırılmadıysa köpeğinizin kanaması bittikten en az 45-60 gün sonra yapılması uygun olacaktır.

Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma ameliyatı yapılan kediler ve köpekler, operasyon sonrası özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu bakım şunları içerir:

  • Dinlenme: Evcil hayvanınızın 10 gün boyunca dinlenmesi gerekir.
  • Aktivite ve egzersiz kısıtlaması: Evcil hayvanınızın aktivite ve egzersizi kısıtlanmalıdır.
  • Yara bölgesi bakımı: Yara bölgesi temiz ve kuru tutulmalıdır.
  • Dikişlerin kontrolü: Dikişlerin kontrolü için veteriner hekime düzenli olarak gidilmelidir.
  • Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar: Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar veteriner hekimin önerdiği şekilde verilmelidir.

Kedi, Köpek Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırma Ankara

Kızgınlık döneminde kısırlaştırma işleminin yapılıp yapılamayacağı, veteriner hekiminizle birlikte karar vermeniz gereken bir konudur. Karar vermeden önce, her iki seçeneğin de avantajlarını ve dezavantajlarını tartmanız önemlidir.

WestVet Hayvan Hastanesi olarak, evcil hayvanınızın kısırlaştırma operasyonu hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaWestvet Hayvan Hastanesi
+90312 229 93 78
+90312 229 93 78
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat