Alacaatlı Mh. Dükkan Alacaatlı No:1-2 Çankaya Ankara
24 Saat Açık
Westvet Hayvan HastanesiMenü

Kedilerde Arka Ayak Felci

Kedilerde Arka Ayak Felci

Kedi Arka Bacaklarında Felç Nedir?

Kedilerde aniden gelişen parapleji (arka bacaklarda felç) genellikle arterial tromboembolizmin bir sonucudur. Bu durum, hem hasta sahipleri hem de kedi dostları için son derece dramatik ve üzücü bir durum olabilir.

Tromboemboli vakalarında, hastaların hızla operasyona alınması ve mevcut pıhtının aort içinden uzaklaştırılması (trombolectomy),radikal bir cerrahi müdahaledir; ancak durumun hızlı bir şekilde tedavi edilmesi son derece önemlidir. Çünkü pıhtı, atardamar içinde kaldığı sürece arka bacaklara giden kan akışını keser ve bu durum hızla arka bacaklarda doku ölümüne (iskemi) yol açabilir.

Kedi Arka Bacaklarında Felç Tedavisi

Kedi arka bacaklarında felç hızlı bir şekilde tedavi edilmesi, pıhtının mümkün olan en erken zamanda uzaklaştırılması, arka bacaklarda iskemi oluşumunu önleyerek hastanın tekrar ayağa kalkma şansını artırır.

Kedilerde tromboemboli genellikle kalp hastalıklarından kaynaklanır ve belirtiler emboli oluşana kadar ortaya çıkmaz, bu nedenle erken teşhis hasta sahipleri için zor olabilir.  Bu tür durumları önlemek ve farkındalık yaratmak adına, kedilere belirli aralıklarla ekokardiyografi ile kalp muayenesi yapılması önerilir. Bu sayede, kalp sağlığıyla ilgili sorunlar erken aşamada tespit edilebilir ve önlemler alınabilir.

Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaWestvet Hayvan Hastanesi
+90312 229 93 78
+90312 229 93 78
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat