Alacaatlı Mh. Dükkan Alacaatlı No:1-2 Çankaya Ankara
24 Saat Açık
Westvet Hayvan HastanesiMenü

Köpeklerde Total Kulak Kanalı Ablasyonu

Köpeklerde Total Kulak Kanalı Ablasyonu

Köpeklerde Total Kulak Kanalı Ablasyonu (TECA)

Nedir? Total kulak kanalı ablasyonu (TECA),kronik kulak enfeksiyonu (otitis externa) tedavisi için dirençli vakalarda gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Bu işlemde, kulak kepçesi ile kulak zarı arasındaki dış kulak yolu tamamen çıkarılır.

Köpeklerde Total Kulak Kanalı Ablasyonu Belirtileri

Köpeğinizde aşağıdaki belirtiler varsa, veteriner hekiminiz TECA ameliyatını önerebilir;

  • İnatçı, tekrarlayan kulak enfeksiyonları
  • Kulak kanalında ağrı, kızarıklık, şişme veya hassasiyet
  • Köpeğin kafasını sallaması, pençesiyle kaşıması gibi kulak rahatsızlığı belirtileri
  • Kulak kanalı darlığı (stenoz)
  • Kulak zarının yırtılması
  • Kulak tümörleri.

Köpeklerde Total Kulak Kanalı Ablasyonu (TECA) Ameliyatı

Köpeklerde TECA ameliyatı, medikal tedaviye yanıt vermeyen kronik kulak enfeksiyonlarında tercih edilen bir yöntemdir. Veteriner hekiminiz öncelikle medikal tedavi, kulak temizliği ve kulak damlası uygulamasını önerebilir. Ancak enfeksiyonlar sık tekrarlıyor ve köpeğinizin yaşam kalitesini düşürüyorsa, TECA kalıcı bir çözüm sunar.

Köpeklerde TECA Ameliyatı Sonrası

Operasyondan sonra, köpeğinizin rahat etmesi ve iyileşmesi için sakin bir ortam sağlamanız önemlidir. Önerdiğimiz ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları vermelisiniz. Elizabethan collar (koruyucu tasma) takarak köpeğinizin dikişlerini kaşımasını ve sargılıysa bunun açılması önlemelidir. Dikişlerin alınması için hastanemize tekrar gitmeniz gerekecektir.

Not: Yukarıda verilen bilgiler genel bilgilerdir. Her hayvanın durumu farklıdır ve veteriner hekiminiz tarafından değerlendirilmesi gerekir.

WestVet Hayvan Hastanesi olarak, veteriner hekimlerimiz ile sevgili dostlarınızın en iyi şekilde bakımı için buradayız. TECA ameliyatı hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz için bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaWestvet Hayvan Hastanesi
+90312 229 93 78
+90312 229 93 78
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat