Alacaatlı Mh. Dükkan Alacaatlı No:1-2 Çankaya Ankara
24 Saat Açık
Westvet Hayvan HastanesiMenü

Köpeklerde Disk Fıtığı

Köpeklerde Disk Fıtığı

Köpeklerde Disk Fıtığı (Intervertebral Disk Hastalığı)

Disk fıtığı, omurgadaki omurlar arasında bulunan disklerin dejenerasyonu ve yırtılması sonucu oluşan bir durumdur. Bu durum, omurilik ve sinir köklerine baskı yaparak ağrı ve sinirsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açabilir. Köpeklerde sıklıkla boyun ve bel bölgesinde görülür.

Köpeklerde Disk Fıtığı Belirtileri

Köpeğinizde disk fıtığı olabileceğini gösteren bazı belirtiler şunlardır:

  • Ağrı: Ani ve şiddetli ağrı, en yaygın belirtidir. Ağrı, boyun, sırt veya bacaklarda olabilir ve yürürken, koşarken veya merdiven inip çıkarken artabilir.
  • Hareket kısıtlılığı: Köpeğiniz zor yürüyebilir, sendeleyebilir veya dengesini kaybedebilir. Bazı durumlarda felç belirtileri de görülebilir.
  • Sıçramaktan veya merdiven inip çıkmaktan çekinme: Ağrı nedeniyle köpeğiniz bu hareketlerden kaçınabilir.
  • Kuyrukta değişiklikler: Kuyruk aşağıya sarkabilir, titreyebilir veya kıllar dik durabilir.
  • İdrar ve dışkı tutma problemleri: Sinir fonksiyonlarının bozulması sonucu idrar ve dışkı tutamama veya zorlanma görülebilir.

Köpeklerde Disk Fıtığı Teşhisi

Veteriner hekiminiz köpeğinizin fiziki muayenesini yapacak ve nörolojik testler uygulayacaktır. MR ve BT gibi görüntüleme teknikleri de teşhise yardımcı olabilir.

Köpeklerde Disk Fıtığı Tedavisi

Tedavi seçenekleri: Disk fıtığı tedavisi, köpeğinizin durumunun ciddiyetine ve belirtilerine bağlı olarak değişir. Hafif vakalarda dinlenme, ilaç tedavisi ve fizik tedavi yeterli olabilir. Ağır vakalarda ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Cerrahi sonrası bakım: Cerrahi müdahale sonrası köpeğinizin rahat etmesi ve iyileşmesi için sakin

bir ortam sağlamanız önemlidir. Veteriner hekiminizin önerdiği ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları vermelisiniz. Dikişlerin alınması için veteriner hekime tekrar gitmeniz gerekecektir. Köpeğinizin iyileşme sürecini takip etmek ve veteriner hekiminizin talimatlarına uymak önemlidir.

Not: Yukarıda verilen bilgiler genel bilgilerdir. Her hayvanın durumu farklıdır ve veteriner hekiminiz tarafından değerlendirilmesi gerekir.

WestVet Hayvan Hastanesi olarak, veteriner hekimlerimiz ve veteriner teknisyenlerimiz ile sevgili dostlarınızın en iyi şekilde bakımı için buradayız. Disk fıtığı hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz için bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaWestvet Hayvan Hastanesi
+90312 229 93 78
+90312 229 93 78
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat