Alacaatlı Mh. Dükkan Alacaatlı No:1-2 Çankaya Ankara
24 Saat Açık
Westvet Hayvan HastanesiMenü

Yavru Kedilerde Karın Şişliği

Yavru Kedilerde Karın Şişliği

Yavru Kedilerde Karın Şişliği Nedir?

Yavru kedilerde karın şişliği yaşanmasına neden olan pek çok faktör bulunur. Bunlardan ilki; yetersiz beslenme veya yanlış beslenme alışkanlıklarıdır.

Yavru Kedilerde Karın Şişliği Neden Olur?

Yetersiz beslenme durumlarında yavru kedilerde karın şişliği yaşanması muhtemeldir. Yanlış beslenmeye bağlı karın şişliği ise kediler için uygun olmayan gıdaların tüketilmesi sebebi ile oluşabilir. Yavru kedilerde karın şişliğine sebep olan en temel besin şüphesiz hayvansal süt tüketimidir. Laktoz toleransı olmayan kedilerde sütün tüketilmesi durumunda bir dizi sağlık sorununa ek olarak karın şişliği sorunu da gözlemlenir.

Yavru kedilerde karın şişliği yaratan bir diğer faktör de gaz problemidir. Yetişkin kedilerde de sıklıkla karın şişliğine sebep olan gaz probleminin kaynağı beslenmede yatar. Bazı gıdalar, yavru kedilerde gaz problemine bağlı karında şişlik olmasına neden olur. Yavru kedilerde bu sorunun oluşmasına en sık neden olan faktör iç parazitlerdir.

Ortak mama ve su kaplarından veya ortak tuvaletlerden bulaşabilirler. Yavru kedilerde iç parazitler sebebiyle oluşan karın şişliğini anlamanı en kolay yolu vücudun diğer bölgeleri zayıfken karnın normalden daha büyük olmasıdır.

Yavru Kedilerde Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Yavru kedileri çok etkileyen ve onlarda karın şişliğine neden olan iç parazitlerin önüne geçebilmek için aşılama gereklidir. Aynı zamanda yavru kedilerde karın şişmesine neden olabilecek viral ve bakteriyel hastalıklar da vardır. Yavru kedinizin karın şişliği kısa zamanda geçmiyorsa veteriner hekiminize başvurmanızı öneririz.

Hakkımızda Hakkımızdaİletişim İletişim Whatsapp
HakkımızdaWestvet Hayvan Hastanesi
+90312 229 93 78
+90312 229 93 78
Web sitemizin kalitesini artırmak ve istatistikler oluşturmak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Devam etmeniz halinde çerez kullanımına izin verdiğinizi kabul edeceğiz.
Kapat